czwartek, 8 grudnia 2022

Poznaj Polskę - wycieczka na Wybrzeże

W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki ,, Poznaj Polskę’’ 45 uczniów
klas IV - VIII w dniach 05 - 07.12.2022r. udało się na historyczno – krajoznawczą wycieczkę nad morze.

Pierwszą atrakcją wyprawy było zwiedzanie legendarnego miejsca związanego
z początkiem agresji Niemiec na Polskę - Westerplatte. Uczniowie z niezwykłym zaciekawieniem i zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o tym miejscu.
Następnie przejechali pod statek ,,Sołdek" (unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie), który nie tylko podziwiali, ale też usłyszeli o nim wiele ciekawych informacji.

Po czym udali się do zabytkowej część Gdańska znajdującej się w obrębie
XVII - wiecznych fortyfikacji miejskich. Tam zobaczyli, jak również wysłuchali opowieści
o Ratuszu, Dworze Artusa, Kościele Mariackim - największym kościele ceglanym na świecie, fontannie z posągiem Neptuna, Złotej Bramie, uliczce Długiej i Mariackiej, Żurawiu - największym i najstarszym dźwigu portowym średniowiecznej Europy.

Drugi dzień nadmorskiej przygody uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Gdyni - miasta - symbolu II Rzeczypospolitej i miejsca uznawanego w dwudziestoleciu międzywojennym za polską ,,bramę na świat". Poznali jego charakterystyczny modernistyczny układ urbanistyczny - wynikający ze styku z morzem (główne budynki, place i ulice).

W dalszej części programu udali się do Gdańska - Oliwy. Tu poznali nie tylko dzieje
Dworu Oliwskiego, Doliny Radości, Kuźni Wodnej, Potoku Oliwskiego, klasztoru cystersów, ale też zobaczyli najcenniejsze polskie pamiątki w katedrze oliwskiej: grobowce, epitafia, płyty nagrobne, portrety i herby zasłużonych Polaków.

Ostatni dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu jednego z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno – rezydencyjnej w Europie - gotyckiego zamku w Malborku. Pasjonaci przeszłości poznali jego historię opowiedzianą przez pana przewodnika i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny
i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem zabudowań gospodarczych. Ponadto dowiedzieli się, że w 1997 r. zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii.
Wycieczka dostarczyła uczestnikom wszechstronnej wiedzy o najpiękniejszych zabytkach naszego kraju, wzbogaciła wiedzę o przeszłości, jak również zapewniła wielu niezapomnianych wrażeń.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz